Merkez Bankası Başkanı Amerikalılara Söylemiş: Faiz Artışı Bitmiş!

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, IMF ve Dünya Bankası Bahar Toplantıları için Washington’a gitti ve burada yaptığı sunumda politika faizinin artmayacağını belirtti. Ancak, bu açıklama Anadolu Ajansı tarafından yapılan haberde yer almamış. Bloomberg’in haberine göre, Karahan, politika faizinde artış döngüsünün sona erdiğini ve bundan sonra likidite yönetimine odaklanacaklarını ifade etmiş.

Karahan’ın sunumunda, enflasyonla mücadele ve piyasa koşullarına bağlı olarak mümkün olduğunca rezerv biriktirmenin öncelikleri olduğu belirtilmiş. Bununla birlikte, swap işlemleri yoluyla ticari kreditörlerden daha az borçlanmayı planladıkları ve bu işlemlerin likidite sorunlarına yol açtığını vurgulamış. Artış döngüsünün sona erdiğini belirten Karahan, likidite yönetimini en üst düzeyde tutmayı amaçladıklarını ve bankaların swap işlemlerine güvenmediklerini dile getirmiş.

Karahan’ın açıklamalarına göre, mart ayında gerçekleştirilen agresif faiz artışının talebin normalleşmesine katkı sağladığı ve yılsonu enflasyon hedefine doğru ilerledikleri aktarılmış. Ancak, piyasaların bu hedefe üç aylık bir gecikmeyle ulaşılacağına inandığına dikkat çekilmiş. Karahan’a göre, hane halkının enflasyon beklentileri yüksek ve politika eylemi konusunda daha az ikna olmuş durumdalar. Bu durum, manşet enflasyonun yaz aylarından itibaren yavaşlamasının Türk lirası cinsinden daha fazla tasarrufu destekleyeceğini öngörüyor. Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selva Demiralp de Karahan’ın sunumuna odaklanarak hane halkının yüksek enflasyon beklentilerini dikkate alacaklarını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir