İliç’te ikinci kez toprak kayması yaşandı: ‘Valilik açıklaması doğru değil’

İSTANBUL – Anagold Madencilik’e ait Erzincan İliç’teki altın madeninde ikinci kez bir kayma meydana geldi. Toprak kayması 13 Şubat’ta yaşanan liç sahasıyla aynı yerde, taşıma işlemi yapılırken yaşandı. Bağımsız Maden İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu, bölgedeki işçilerin kaymayı önceden fark edip alandan uzaklaşmayı başardıklarını söyledi.

‘TOPRAK ALTINDA İŞÇİ YOK’

İliç’teki Çöpler Altın Madeni’nde siyanürlü liç yığının kayması sonucu 9 işçi 13 Şubat’ta milyonlarca metreküp toprak altında kalmıştı. Bugüne kadar 4 işçinin cansız bedenine ulaşılırken, 5 işçiyi arama çalışmaları ise devam ediyor. Başaran Aksu, bugün yaşanan siyanürlü toprak kaymasının kontrollü olmadığını belirtirken, işçilerin kayma öncesinde titreşimi fark edip alandan uzaklaştığını söyledi. İliç’te madene karşı çıkanların gönüllü avukatı olan İsmail Hakkı Atal da bölgedeki işçilerle yaptığı görüşmede, toprak altında kalan işçi olmadığını söyledi.

‘VALİLİK AÇIKLAMASI DOĞRU DEĞİL’

Yaşanan kaymayla ilgili Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, İliç’teki altın madeni ocağında kontrollü toprak indirmesi çalışması yapıldığını ifade etti. Ancak Aksu, bölgede kontrollü toprak indirmesi yapılmadığını, zaten bir acil eylem planının da bulunmadığını kaydetti. Anagold’un altın madenine karşı yıllardır mücadele yürüten Sedat Cezayirlioğlu da yaşananlarla ilgili şunları söyledi: “Kayan kütleden bir parça koptu. Orası zaten sıkıntılı yer. Sağlam bir bölge değil. Belki de ileride mevcut kütle de kayabilir. İş makinesi ve işçi toprak altında kalmadı. Valiliğin yaptığı açıklama kesinlikle doğru değil. Yıllardır söylediklerimiz gerçekleşiyor. Bölgenin üstünü boşaltmayı çalışıyorlar.”

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan İliç Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından talep edilen bilirkişi raporunda da işçilerin güvenliği için hazırlanması gereken acil eylem planının olmadığına işaret edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir